Meteorologická stanice Maruška
Hostýnské vrchy

Expedice LEPEX 2010

Ve dnech 5. až 15. srpna 2010 se uskutečnila na Marušce letní pozorovatelská expedice Lepex 2010. Jejím cílem bylo především pozorování aktivity meteorických rojů. O významu této akce svědčí i zájem televize. Video z reportáže ke zhlédnutí zde nebo reportáž v TV Beskyd zde.

VIDEOPOZOROVÁNÍ METEORICKÝCH ROJŮ

Ve dnech 5.8. až. 15.8.2010 se na meteorologické stanici na kótě Maruška (N492158, E174946, H664) uskutečnila Letní Pozorovací EXpedice, kterou společně pořádala Společnost pro MeziPlanetární Hmotu, o.s. a Hvězdárna Vsetín. Prostory a zázemí pro pořádání expedice byly poskytnuty panem Milanem Čermákem. V rámci expedice bylo provedeno množství pozorování v oborech studia vlastností meteorických rojů a komet, jedním z nich bylo pozorování meteorických rojů metodou videopozorování.

Videopozorování bylo prováděno CCTV kamerou Watec 902 H2 Ultimate s objektivem Goyo GADN varifocal 3-8 mm se světelností F=0,95 ( zorné pole od 45o do 85o), analogový signál z kamery byl do digitální podoby převáděn A/D převodníkem Dazzle DVD 101, pro záznam a zpracování dat byl použit notebook Dell Vostro (2x2 GB Core Duo, 3 GB RAM, 80 GB HDD), po softwarové stránce bylo zpracování zabezpečeno programy Ufo Capture (vlastní zaznamenání videa) a Ufo Analyzer (určení rojových příslušností zaznamenaných meteorů).

Povětrnostní podmínky v průběhu expedice LEPEX 2010 umožnily pozorování během 6 nocí, kdy byl celkový čas videopozorování 37,59 hodiny, efektivní pak 30,97 hodiny (efektivní čas je omezen nautickým soumrakem pro danou lokalitu, vizuální limitní hvězdnou magnitudou 5,0m a oblačností maximálně 50%), celkem bylo zaznamenáno 566 meteorů.

 

tabulka

tabulka2

 

 

foto

 

 

foto1

 

 

 

 

               
         
                                                             
                           
                                                             
                           
                                                             
                           
     
Powered by SWEAL - Simple Web Engine for All Lubbers ;-) ver. 1.1