Meteorologická stanice Maruška
Hostýnské vrchy

 

Historie meteorologických pozorování v Hošťálkové

 

Meteorologická pozorování v Hošťálkové mají bohatou a dlouhou historii, i když se po většinu času omezovala pouze na pozorování a měření srážek. První záznamy meteorologických pozorování v Hošťálkové jsou od 1. ledna 1883, kdy byla uvedena do provozu met. stanice, která měřila teplotu, množství oblačnosti, směr a rychlost větru a srážky. Stanice byla zřízena na myslivně a pozorování zde prováděli postupně p. Růžička, p. Lischenik a p. Gutsverwalter. Stanice byla zrušena 31. 7. 1929.

Od 1. srpna 1929 byla v Hošťálkové zřízena stanice srážkoměrná, o kterou se až do 31. prosince 1977 starala paní Anežka Krutílková. Stanice se nacházela u rodinného domu č. 330. K 1. lednu 1978 byla stanice přemístěna k domu č. 107 a měření zde prováděl p. Jan Mikulec až do konce roku 1979. Poté se srážkoměrná stanice stěhovala k domu č. 198, kde se o ní od 1. 1. 1981 do 29. 2. 1984 staral p. Štěpán Surý.

K 1. březnu 1984 byla srážkoměrná stanice opět přemístěna, k domu č. 350 a pozorovatelem byl jmenován p. Karel Hradil, který pozorování prováděl do 31. 12. 1988.

Posledním místem, kde působila srážkoměrná stanice v Hošťálkové byl pozemek u domu č. 21 pana Miroslava Střešovského, který také sám pozorování prováděl v době od 1. ledna 1989 do 31. prosince 2003, kdy byla ČHMÚ srážkoměrná stanice zrušena, protože dne 1. srpna 2002 byla ČHMÚ uvedena do provozu stanice klimatologická u rodinného domu č. 419, která měří a pozoruje všechny met. prvky třikrát denně, v pozorovacích termínech 07, 14 a 21 hodin středoevropského času a pozorování provádějí manželé Milan a Jaroslava Čermákovi.

Meteorologická pozorování v Hošťálkové tedy trvají od roku 1883 až doposud nepřetržitě, kromě roku 1980, kdy se zřejmě nepodařilo pracovníkům ČHMÚ nalézt v Hošťálkové vhodného pozorovatele. Díky tak dlouhému a nepřetržitému pozorování lze velmi přesně zpracovat množství srážek spadlých v katastru obce Hošťálková, jejich denní, měsíční a roční úhrny a je možno vysledovat srážkové extrémy v podobě nadměrných srážek, ale také naopak extrémně suchých období. Je zde třeba taky připomenout, že za tak dlouhou a téměř nepřetržitou pozorovací řadu mají největší zásluhu vlastní pozorovatelé a jejich rodiny, protože starat se o met. stanici, i když "jen" srážkoměrnou, vyžaduje každodenní měření množství spadlých srážek, v zimním období výšku sněhové pokrývky a výšku nově napadaného sněhu, vždy v pozorovacím termínu 07.00 hod. SEČ a celodenní pozorování atmosférických jevů. Vlastní měření sice nezabere mnoho času, ale každodenní přítomnost pozorovatele na stanici podstatným způsobem zasahuje do života jeho i celé jeho rodiny, protože soukromý život se podřizuje nutností pravidelného a každodenního měření a pozorování. Proto se také srážkoměrné stanice zřizují v blízkosti bydliště pozorovatelů, nebo přímo u domu pozorovatele.

Srážkoměrná stanice za celou dlouhou dobu svého působení změnila své místo v Hošťálkové celkem šestkrát a všem jejím pozorovatelům je třeba poděkovat za jejich práci a obětavost, díky níž dnes máme k dispozici velice cenný klimatologický přehled o spadlých atmosférických srážkách v Hošťálkové za uplynulých 123 let.

Od srpna 2002 je v provozu v Hošťálkové stanice klimatologická (385 m.n.m.), která nahradila stanici srážkoměrnou a která měří a pozoruje všechny meteorologické prvky: teplotu, tlak, vlhkost vzduchu, sluneční svit, směr a rychlost větru, atmosférické srážky, oblačnost a všechny atmosférické jevy a to třikrát denně v pozorovacích termínech. Obsluha takové stanice už vyžaduje od pozorovatelů téměř nepřetržitou přítomnost a je časově velmi náročná, protože kromě vlastního měření a pozorování je potřeba veškeré údaje zpracovat a vyhodnocovat. Hotové výkazy pak odesílat na pobočku ČHMÚ Ostrava.

Od 1. listopadu 2005 zahájila nad Hošťálkovou provoz nová met. stanice na vrcholu Maruška (664 m.n.m.).
 
Ke dni 30. června 2008 ukončila v Hošťálkové provoz klimatologická stanice a od 1. července 2008 zahájila na jejím místě provoz stanice pouze srážkoměrná. Tato změna proběhla z důvodů úsporných opatření ČHMÚ, který nemohl už dále finančně zajistit provoz klimatologické stanice.
 
Dne 11. června 2012 byla provedena automatizace srážkoměrné stanice a byla doplněna ještě o čidlo teploty a vlhkosti vzduchu ve dvou metrech nad zemí a čidlem přizemní minimální teploty vzduchu v pěti centimetrech nad zemí. Stanice je v místech, kde byla původně klimatologická stanice v Hošťálkové.

 

Zima 2005-2006 v Hošťálkové

Zima 2005-2006 v Hošťálkové

Milan Čermák při termínovém měření na klimatologické stanici v Hošťálkové

Milan Čermák při termínovém měření

automatka

Nová automatická srážkoměrná stanice s čidlem teploty a vlhkosti vzduchu

Powered by SWEAL - Simple Web Engine for All Lubbers ;-) ver. 1.1