Meteorologická stanice Maruška
Hostýnské vrchy

Jak měříme?

Nevíte jakým způsobem se získavají hodnoty o teplotě vzduchu, tlaku vzduchu, směru a rychlosti větru a srážkách zobrazované na titulní stránce? Tak právě vám  jsou určené následující řádky.

Meteorologická stanice na Marušce je plně automatizována a hodnoty o teplotě vzduchu, vlhkosti vzduchu, tlaku vzduchu, směru a rychlosti větru, délce slunečního svitu, teplotě půdy a množství srážek získává nepřetržitě 24 hod. denně, tyto ukládá v paměti počítače a každých deset minut posílá data do centra ČHMÚ. Kromě toho musí obsluha stanice třikrát denně v klimatologických termínech vkládat do databáze hodnoty z vizuálního pozorování množství oblačnosti, stavu počasí a půdy, výskytu atmosferických jevů a v zimě výšku sněhové pokrývky.

Vzhledem k tomu, že stanice leží v těsné blízkosti cykloturistické trasy (Hostýnská magistrála), která je v zimním období také hojně využívána vyznavači bílé stopy, přidali jsme na titulní stránku údaje o teplotě vzduchu, tlaku vzduchu, směru a rychlosti větru a srážkách na Marušce. Věříme, že v kombinaci s pohledem na snímky z web kamery a grafem o aktuálním stavu počasí na Marušce si uděláte obrázek jaké počasí na hřebenu právě panuje a pomůže vám to v rozhodování zda se vydat na výlet nebo ne.

Datum a čas: čas je uváděn v SEČ (středoevropský čas), pokud je platný SELČ (středoevropský letní čas), je nutno k času v SEČ připočítat 1 hodinu.

Teplota vzduchu se měří ve 2 m nad zemí a je aktualizována každých 10 minut.

Vlhkost vzduchu se měří ve 2 m nad zení a je aktualizována každých 10 minut.

Tlak vzduchu se měří elektronickým čidlem a je aktualizován každých 10 minut.

Tlak přepočtený je tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře a je aktualizován každých 10 minut.

Směr větru se udává v úhlových stupních odkud vítr vane (0° nebo 360° sever, 90° východ, 180° jih a 270° západ), hodnota je aktualizována každých 10 minut.

Rychlost větru je průměrnou rychlostí větru v m/s za 10 minut.

Maximální náraz větru je nejvyšší rychlost větru v m/s za 10 minut.

Srážky se měří v desetinách mm (platí že 1 mm srážek = 1 litr vody na 1 m2) a zobrazována hodnota je úhrnem srážek za posledních 10 minut.

Umístění jednotlivých čidel a přístrojů na Marušce naleznete zde.

Pro získání aktuálních hodnot použijte prosím tlačítko Aktualizovat (F5).

Tolik tedy stručně k vysvětlení zobrazovaných hodnot na titulní stránce, pokud máte zájem se dovědět více, klikněte zde.

 

Měření srážek při sněhové pokrývce o výšce 65 cm může být docela namáhavé.

 

Budka

Přístroje se musí čistit od námrazy.

 

Vodní hodnota

Měření vodní hodnoty sněhové pokrývky váhovým sněhoměrem.

 

Váhový sněhoměr

Odebírání vzorku sněhové pokrývky.

 

Vodní hodnota

 

Vodní hodnota

Opatrně vytáhnout.

 

Vodní hodnota

Rouru se vzorkem je potřeba zvážit a vypočítat vodní hodnotu.

 

Závěj před bránou meteostanice.

 

 

 

Powered by SWEAL - Simple Web Engine for All Lubbers ;-) ver. 1.1