Meteorologická stanice Maruška
Hostýnské vrchy

Deset let meteorologických pozorování na Marušce

Letos (2015) je to již deset let od výstavby met. stanice a zahájení meteorologických pozorování na Marušce.
První zmínka o možnosti vybudování meteorologické stanice na vrcholku Maruška se datuje na podzim roku 2002. V letech 2003 a 2004 se postupně prováděly všechny potřebné úkony k tomu aby 26. dubna 2005 mohla začít vlastní stavba meteorologické stanice, která byla ukončena připojením budovy meteostanice k el. rozvodné síti dne 12. října 2005. Tím byl pozemek i budova připravena k zahájení meteorologických měření a pozorování.
Meteorologická stanice zahájila provoz 1. listopadu 2005 jako stanice dočasně účelová a pozorování bylo zaměřeno především na množství spadlých srážek, výšku sněhové pokrývky, teploty a vlhkosti vzduchu.
Dne 14. prosince 2006 byla meteostanice vybavena elektronickými čidly pro měření meteorologických veličin a došlo tak k její automatizaci a zařazení mezi automatické klimatologické stanice.
Postupně docházelo k různým úpravám a doplňování přístrojového vybavení a také k rozšířování pozorování, mimo jiné i o sledování čistoty ovzduší. Do konce letošního roku bude navíc pozorování rozšířeno o zasílání každou hodinu zprávy SYNOP (zpráva o přízemních met. pozorování obsahující údaje potřebné pro kreslení synoptických map), takže Maruška "povýší" mezi synoptické meteorologické stanice, což bude určitě hezký dárek k jejímu desátému výročí.

Oslava k desátému výročí proběhla na Marušce ve dnech 13. a 14. června 2015 a organizovala ji ostravská pobočka České Meteorologické Společnosti.

 

Vrcholek Maruška ještě jako "holý" kopec v zimě 2004-2005.

 

Maruška v říjnu 2005 připravená k zahájení provozu.

 

Meteorologická stanice od 1. listopadu 2005 měřila srážky, teplotu a vlhkost vzduchu.

 

Automatická meteorologická stanice byla uvedena do provozu 15. prosince 2006.

 

Meteorologická zahrádka ze střechy budovy.

 

Současná podoba met. stanice na Marušce společně s rozhlednou, kterou v blízkosti stanice v roce 2014 vybudoval OÚ Hošťálková.

 

K desátým narozeninám dostala Maruška krásný dort.

 

1 paráda
Pavel Lipina | 04.07.2015, 09:02:14
Díky Milane za přehled vývoje na Marušce
Pavel Lipina

Upozornění: Provozovatel tohoto serveru, ani autor tohoto webu neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.

Přidání komentáře

 

Powered by SWEAL - Simple Web Engine for All Lubbers ;-) ver. 1.1