Zima 2023 - 2024
První sněhové srážky ve formě sněhu s deštěm se objevily 11. listopadu. Další sněžení se vyskytlo 17. listopadu a díky klesajícím teplotám do konce měsíce narostla sněhová pokrývka do výšky 16 cm. Souvislá sněhová pokrývka ležela 6 dnů.
Začátek prosince dával naději na krásnou zimu s bohatou sněhovou nadílkou. Bohužel 11. prosince se sněhové srážky změnily na déšť a stoupající teplota postupně rotopila sněhovou pokrývku. Až do konce měsíce počasí spíš připomínalo duben. Souvislá sněhová pokrývka ležela v prosinci celkem 19 dnů a svého maxima 28 cm dosáhla 4. prosince.
Leden se moc nepředvedl. Max. výška sněhové pokrývky byla pouze 8 cm a souvislá sněhová pokrývka ležela 19 dnů.
Únor nemá cenu ani zmiňovat, protože souvislá sněhová pokrývka ležela jen 1 den o výšce 5 cm dne 8. 2.!
V březnu nebyl na Marušce žádný sníh.
V poslední třetině dubna se ochladilo a nasněžilo 13 cm sněhu. Souvislá sněhová pokrývka ležela jen 2 dny.
Zima 2022 - 2023
První sněžení se objevilo 17. listopadu a tvalo do 20. listopadu. Při tom se vytvořila souvislá sněhová pokrývka o max. výšce 4 cm a vydržela ležet 4 dny.
Prosinec nám nadělil sněžení, které vytvořilo sněhovou pokrývku o max. výšce 36 cm 17. a 18. prosince. Bohužel 19. prosince přišlo oteplení zejména ve vyšších vrstvách atmosféry a tak se sněžení změnilo na mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. 22. prosince stoupla teplota nad bod mrazu i na Marušce a mrznoucí srážky přešly v déšť. Kombinace deště s teplotou nad bodem mrazu rychle ubírala na sněhové pokrývce, takže od 25. prosince už byla jen nesouvislá. Souvislá sněhová pokrývka ležela v prosinci na Marušce celkem 19 dnů.
Leden nám až do poloviny měsíce nedával žádnou naději, že by se zima měla vrátit. Od 16. ledna se dešťové srážky konečně změnily na sněžení a hned to vypadalo veseleji. Vytvořila se souvislá sněhová pokrývka o max. výšce 18 cm.
Únor až do své poloviny byl příjemný zimní měsíc se sněhovou pokrývkou o max. výšce 29 cm dne 6. února. Od poloviny měsíce se začalo oteplovat a sněhová pokrývka velmi rychle ubývala. Celkem v únoru ležela souvislá sněhová pokrývka 21 dnů.
Březen nám už zimu nevrátil, souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 3 dny a maximum dosáhla 5 cm dne 12. března.
Duben přinesl sněhové srážky pouze v první třetině měsíce, ale díky teplotám okolo nuly sníh dlouho na zemi nevydržel. Max. výška sněhové pokrývky byla 5 cm 8.4. a souvislá sněhová pokrývka ležela jen 2 dny.
Zima 2021 - 2022
První sněhové srážky začaly padat 26. listopadu a do druhého dne ráno vytvořily 8 cm vysokou sněhovou pokrývku. Další sněžení do konce měsíce zvýšilo sněhovou pokrývku na její max. hodnotu 10 cm dne 30. listopadu.
Prosinec do své poloviny dával naději na zimní měsíc s rozumnou sněhovou pokrývkou, což oceňovali zejména vyznavači bíle stopy, bohužel v polovině měsíce došlo k oteplování, sněžení se změnilo na déšť nebo mrholení a sněhu začalo ubývat. Max. výška sněhové pokrývky byla 22 cm dne 10. prosince a souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 25 dnů.
Leden nebyl o nic lepší. Vydatnějšího sněžení jsme se nedočkali, takže sněhová pokrývka se pohybovala okolo výšky 1 až 10 cm. V posledním týdnu sice začalo více sněžit, ale i tak se max. výška sněhové pokrývky dostala jen na 13 cm. Souvislá sněhová pokrývka ležela v lednu 22 dnů.
Únor začátkem měsíce dával naději na sněhově bohatší měsíc, ale díky rostoucím teplotám se sněhové srážky měnily v déšť a sněhová pokrývka začala rychle ubývat a od poloviny měsíce byla už jen nesouvislá. Max. výšky sněhová porývka dosáhla 20 cm dne 3. února. Souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 13 dnů.
Březen nepřinesl žádnou změnu. Souvislá sněhová pokrývka ležela 3 dny a max. výšky dosáhla 5 cm dne 6. března.
Začátek dubna přinesl sněžení, ale postupně se teplota dostala nad bod mrazu, takže souvislá sněhová pokrývka vydržela jen 5 dnů a max. výšku měla 5 cm dne 5. dubna.
Zima 2020 - 2021
První sněhové srážky této zimy se objevily 20. listopadu. Souvislá sněhová pokrývka se vytvořila 27. listopadu ráno o výšce 1 cm, ale během dne roztála. Další souvislá sněhová pokrývka byla registrována 29. listopadu ráno o výšce 4 cm. I táto sněhova pokrývka nevydržela do druhého dne.
Prosinec se také nijak nevyznamenal. Sněhová pokrývka o max. výšce pouhých 3 cm ležela od 1. do 4. prosince, potom 11. a 29. prosince.
Leden od druhého týdne konečně dal naději vyznavačům bíle stopy a díky téměř denním sněhovým srážkám rostla i souvislá sněhová pokrývka. Svého maxima 30 cm dosáhla dne 20. ledna. Potom došlo k oteplení a sněhu rychle ubývalo. Bohužel do konce měsíce ho již mnoho nepřipadlo, takže konec ledna měl výšku sněhu jen 11 cm.
Únor pokračoval v lednovém trendu. Ze začátku měsíce se střídaly sněhové srážky s dešťovými. Ty následně vystřídalo sněžení, které v poslední třetině měsíce zase střídal déšť. Souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 23 dnů svého maxima 24 cm dosáhla 14. února.
Březen nepřinesl žádnou změnu. Stejně jako předchozí měsíce se střídalo teplé období s chladnějším a podle toho se i měnilo skupenství srážek. Souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 11 dnů. Maximální výšky 14 cm dosáhla ve dnech 17. až 19.3. a 22.3.
Duben byl chladný měsíc. Do poloviny měsíce převládaly sněhové srážky, které vytvořily sněhovou pokrývku o max. výšce 23 cm dne 15. 4. Souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 9 dnů.
Zima 2019 - 2020
První sněhové srážky se objevily 1. prosince a vytvořily na zemi sněhový poprašek. Celý měsíc se pak díky teplotám okolo bodu mrazu střídaly srážky sněhové s dešťovými, takže souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 11 dnů a max. výšky dosáhla 4 cm.
Leden se snažil vypadat jako pravý zimní měsíc, ale moc se mu to nedařilo. Souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 25 dnů s max. výškou jen 17 cm.
S nadějí tedy vyznavači bílé stopy čekali na únor, ale ten nám radost také neudělal. Souvislá sněhová pokrývka ležela pouze 10 dnů a s max. výškou jen 13 cm to bylo spíše k pláči.
Ani v březnu jsme se výraznější sněhové nadílky nedočkali, sovislá sněhová pokrývka ležela 4 dny a max. výšku měla 8 cm.
V dubnu ležela souvislá sněhová pokrývka jen 1 den o tloušce 2 cm.
Zima 2018 - 2019
První srážky v podobě sněžení se objevily 18. listopadu. Další sněžení ve dnech 19. až 21. listopadu dokázalo vytvořit souvislou sněhovou pokrývku, která dosáhla svého maxima 3 cm 21. listopadu. Souvislá sněhová pokrývka ležela pouze dva dny a potom rychle roztála.
V prosinci se srážky dešťové střídaly se sněžením. Souvislá sněhová pokrývka ležela 18 dnů a maxima 14 cm dosáhla 12. a 13. prosince.
Leden byl nádherný zimní měsíc bohatý na sněhové srážky, takže souvislá sněhová pokrývka ležela celý měsíc a svého maxima 48 cm dosáhla 29. ledna.
Únor nás přivítal hned od začátku dešťovými srážkami a teplotami okolo bodu mrazu, takže sněhová pokrývka poměrně rychle ubývala až byla od poloviny měsíce už jen nesouvislá. Souvislá sněhová pokrývka ležela 14 dnů a maximální výšky dosáhla hned 1. února s hodnotou 43 cm.
Březen už definitívně ukázal, že zima skončila a začalo jaro. Teploty se pohybovaly v drtivé většině nad bodem mrazu a tomu i odpovidalo kapalné skupenství srážek. Jen v polovině měsíce se trošku ochladilo a dešťové srážky přešly ve sněžení, což na 1 den vytvořilo souvislou sněhovou pokrývku o výšce 1 cm, ale ochlazení bylo jen přechodné.
V dubnu začalo sněžit ráno 12. dubna a sněžilo i druhý den a vytvořila se i souvislá sněhová pokrývka o výšce 2 cm 13. dubna, ale díky teplotám nad bodem mrazu dlouho nevydržela a rychle roztála.
Zima 2017 - 2018
První sněhové srážky této zimy se objevily v podobě slabých přeháněk 30. října ráno a večer a vytvořily sněhový poprašek, který ale díky stoupající teplotě vzduchu rychle roztál.
Těsně před polovinou listopadu začalo sněžit a vytvořila se i slabá sněhová pokrývka, která ale do druhého dne roztála. Do konce měsíce se střídaly srážky sněhové s děšťovými a podle toho se i tvořila sněhová pokrývka a zase roztávala. Celkem ležela souvislá sněhová pokrývka v listopadu 6 dnů a svého maxima 10 cm dosáhla 21. a 30. listopadu.
Prosinec ze začátku vypadal, že přišla opravdová zima. Bohužel hned v prvním týdnu sněžení vystřídal déšť a sněhu ubývalo. V průběhu měsíce se střídaly dešťové srážky se sněhovými a podle toho i rostla a zase ubývala sněhová pokrývka. Celkem ležela v prosinci souvislá sněhová pokrývka 22 dnů a svého maxima 24 cm dosáhla 1. prosince.
Leden také moc radosti vyznavačům zimních sportů nepřinesl. Sněžit začalo až těsně před polovinou měsíce a vytvořila se i souvislá sněhová pokrývka, jenže před koncem měsíce díky teplotám nad bodem mrazu velice rychle roztála. Svého maxima dosáhla 22. ledna 20 cm a celkem ležela souvislá sněhová pokrývka v lednu 17 dnů.
Únor teplotně připomínal zimní měsíc. Srážky byly také až na první den celý měsíc sněhové, ale jejich množství bohužel nebylo takové, jaké by si vyznavači zimních sportů přáli. Souvislá sněhová pokrývka ležela 27 dnů a maximální výšky dosáhla 23 cm dne 18. února.
Březen na začátku pokračoval v zimním počasí a vypadalo to, že se zima rozhodně nevzdává. V první třetině se ale začalo postupně oteplovat a i srážky padaly v podobě deště, takže sněhová pokrývka velice rychle ubývala. Souvislá sněhová pokrývka ležela 11 dnů a max. výšku 18 cm měla ve dnech 1. až 4. března.
Zima 2016 - 2017
První sněhové srážky se objevily 5. října ráno, ale brzo se změnily zase v déšť, takže nedokázaly vytvořit žádnou sněhovou pokrývku.
V listopadu se střídaly srážky sněhové s dešťovými. Souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 8 dnů a maximální výšky dosáhla 4 cm.
Prosinec sice zápornými teplotami nahrával k rostoucí výšce sněhové pokrývky, ale srážek padalo málo, takže se sice souvislá sněhová pokrývka držela 24 dnů, ale její výška dosáhla pouze na 4 cm 1. a 25. prosince.
V lednu pokračovalo období se zápornými teplotami, ale bohužel srážek mnoho nebylo, takže sněhová pokrývka dosáhla svého maxima jen na 19 cm a souvislá nněhová pokrývka ležela 29 dnů.
Únor ze začátku vypadal, že bude krásný zimní měsíc, ale od poloviny měsíce se začalo oteplovat, sněhové srážky přešly v dešťové a souvislá sněhová pokrývka rychle mizela. Nejvíce sněhu leželo na Marušce 2. února 40 cm a souvislá sněhová pokrývka vydržela 22 dnů.
Březen už vypadal spíše jako jarní měsíc, sněhové srážky padaly pouze ve dvou dnech a dokázaly vytvořit souvislou sněhovou pokrývku, která vydržela jen jeden den a max. výšky dosáhla 2 cm.
Duben už nic mimořádného nepředvedl. Snad jen na malou chladnější epizodku po půlce měsíce, kdy se ochladilo a sněhové srážky vytvořily souvislou sněhovou pokrývku, která vydržela 4 dny a max. výšky dosáhla 14 cm.
Zima 2015 - 2016
První sněhové srážky se objevily 21. listopadu v ranních hodinách, kdy déšť pomalu přecházel ve sníh s deštěm. Slabě sněžilo ještě 22. a 23. listopadu. Vytvořila se souvislá sněhová pokrývka, která měla 24. listopadu ráno výšku 2 cm. Další sněhové srážky byly 28. listopadu a 29. listopadu, kdy ráno opět byla souvislá sněhová pokrývka o výšce 2 cm. Sněžení ale postupně přecházelo v déšť a i sněhová pokrývka rychle roztála.
Prosinec asi nemá cenu ani zmiňovat, protože sněhové srážky padaly jen ve dvou dnech, ale díky teplotě nad bodem mrazu nedokázaly vytvořit sněhovou pokrývku. Takže prosinec spíše vypadal jako jarní měsíc.
Leden začínal s teplotami pod bodem mrazu a sněhovými srážkami, takže to vypadalo, že zima konečně přišla. Bohužel už druhý lednový týden se oteplilo a sníh postupně roztál až na nesouvislou sněhovou pokrývku. Ochlazení i se sněžením zase přišlo těsně před polovinou měsíce a zase to se zimou začalo vypadat nadějně. V posledním týdnu ale teploty opět vystoupily nad bod mrazu a sněhová pokrývka rychle ubývala. Konec měsíce připomínal spíše jaro.
Únor byl jako na houpačce. Střídavě sněžilo a pršelo. Sněhová pokrývka vydržela vždy jen pár dnů a pak díky teplotám nad bodem mrazu a dešťovým srážkám rychle roztála. Max. výšky dosáhla dne 11. února 22 cm a souvislá sněhová pokrývka ležela celkem 14 dnů.
Březen se už nesl v duchu nastupujícího jara. Souvislá sněhová pokrývka byla celkem v 8 dnech a max. výšky dosáhla dne 2. března 10 cm.
V dubnu ke konci měsíce došlo k ochlazení a vyskytovaly se sněhové srážky od 24. až do 27. dubna. Sněhová pokrývka se však už nevytvořila.
Zima 2014 - 2015
První sněhové srážky této zimy začaly padat 25, listopadu ráno a vytvořily sněhový poprašek, který však během dopoledne roztál. Další sněžení přišlo 28. listopadu dopoledne a také vytvořilo sněhový poprašek, který vydržel až do 30. listopadu.
Prosinec byl teplotně nadnormální měsíc, proto jsme si sněhu moc neužili. Souvislá sněhová pokrývka ležela jen 8 dnů v měsíci a svojí max. výškou 12 cm také velkou radost vyznavačům zimních sportů neudělala.
Leden až ve své poslední třetině začal připomínat zimní měsíc. Díky ochlazení a sněhovým srážkám souvislá sněhová pokrývka narostla do výšky 32 cm (31.ledna).
Únor měl téměř až do konce souvislou sněhovou pokrývku, která svého maxima 42 cm dosáhla dne 10. února. Bohužel od poloviny měsíce se začalo postupně oteplovat a sněhová pokrývka rychle ubývala a poslední týden v měsíci již byla jen nesouvislá.
Březen už žádný návrat zimy nepřinesl, sněhová pokrývka byla s vyjímkou tří dnů už jen nesouvislá.
V dubnu na začátku měsíce sice ještě sněžilo, ale souvislá sněhová pokrývka byla jen 4 dny a její max. výška dosáhla hodnoty 10 cm dne 3. dubna.
Zima 2013 - 2014
První sněhové srážky této zimy začaly padat 6. listopadu, ale díky teplotě nad bodem mrazu nedokázaly vytvořit žádnou sněhovou pokrývku. Další sněžení přišlo až 24. listopadu a vytvořila se sněhová pokrývka, která vydržela až do konce měsíce. Její výška dosáhla 13 cm dne 30. listopadu.
Prosinec vypadal, že by v zimním počasí mohl pokračovat, ale bohužel již v první třetině měsíce docházelo k postupnému oteplování a sněhové srážky vystřídal déšť. Sněhová pokrývka rychle ubývala, takže už od 10. prosince byla jen nesouvislá a od 28. prosince žádná.
Leden také žádnou radost milovníkům zimních sportů neudělal. První dvě třetiny měsíce se teploty pohybovaly spíše nad bodem mrazu a pokud nějaké srážky padaly, tak pouze dešťové. V poslední třetině se sice ochladilo, ale sněžení nebylo nijak výrazné, takže sněhová pokrývka dosáhla max. hodnoty jen 5 cm.
Únor spíše vypadal jako měsíc jarní. Sněhové srážky se vyskytly pouze 9. a 12. února a souvislá sněhová pokrývka ležela pouze 4 dny. 10. února a pak od 13. do 15. února. Max. výšky dosáhla 13. února 16 cm.
V březnu už žádná sněhová pokrývka nenapadla, sněhové srážky padaly pouze ve třech dnech, ale na zemi hned roztávaly.
Zima 2012 - 2013
Náznak příchodu zimy přišel 27. října v ranních hodinách, kdy se mezi dešťové srážky "přimíchaly" i sněhové vločky. V průběhu dopoledne zase jen pršelo, ale díky klesající teplotě pod bod mrazu začaly dešťové srážky na předmětech a na zemi namrzat a do večerních hodin se vytvořila silná ledovka. Večer déšť ustal a začalo sněžit. Vytvořila se sněhová pokrývka, která vydržela až do konce měsíce a její max. výška dosáhla na 7 cm.
Listopad byl teplý a srážkově podnormální. Sněhové srážky padaly jen ve dvou dnech, ale díky teplotám nad bodem mrazu se sněhová pokrývka nevytvořila. Ochlazení přišlo až poslední listopadový den.
Prosinec ze začátku začal jako pravý zimní měsíc. Teploty se do poloviny měsíce pohybovaly pod bodem mrazu a díky sněhovým srážkám v první polovině měsíce se vytvořila souvislá sněhová pokrývka, která dosáhla svého maxima 21 cm dne 13. prosince. Bohužel se v polovině měsíce oteplilo a začaly padat srážky děšťové a tak sněhová pokrývka rychle mizela. Až do konce měsíce už žádná výrazná změna nenastala a převažovalo počasí, které moc zimu nepřipomínalo.
Leden začal podobně jako prosinec skončil. Teploty okolo bodu mrazu a srážky střídavě dešťové a sněhové. Změna nastala až 6. ledna, kdy se mírně ochladilo a srážky začaly padat pouze sněhové a vytvořily souvislou sněhovou pokrývku, která vydržela až do konce měsíce a dosáhla výšky 28 cm. Nutno dodat, že i když byly teploty pod podem mrazu, tak díky teplému proudění ve vyšších hladinách padaly srážky střídavě sněhové a střídavě mrznoucí. To znamená, že padající déšť na prochlazeném zemském povrchu a předmětech okamžitě namrzal a vytvářela se tak nebezpečná ledovka, která na Marušce byla registrována 22 dnů v měsíci.
Únor už přinesl bohatou sněhovou nadílku. Souvislá sněhová pokrývka vydžela celý měsíc a maximální výšky dosáhla dne 24. února o hodnotě 55 cm. Jinak převládalo oblačné počasí s minimem slunečního svitu a převládající mlhou.
Březen ze začátku vypadal jako by zima už byla na ústupu a nás čekalo pouze jen jarní počasí. V polovině měsíce však došlo k mírnému ochlazení a dešťové srážky se změnily zpět na sněhové. Nejvíce sněhu napadlo ke konci měsíce. Souvislá sněhová pokrývka ležela v 19 dnech a její max. výška dosáhla hodnoty 30 cm dne 1. března.
Duben už přinesl jaro a rostoucí teploty vzduchu rychle rozpouštěly sněhovou pokrývku. Souvislá sněhová pokrývka ležela do 11. dubna, a její výška měla max. hodnotu 50 cm dne 1. a 4. dubna. Nesouvislá sněhová pokrývka ještě ležela do 19 dubna.
Zima 2011 - 2012
První sněhové srážky v podobě smíšených srážek sněhu s deštěm se objevily 15. října dopoledne ve slabé přeháňce. Do konce října se srážky vyskytly pouze v podobě deště.
Listopad byl chladný, ale extrémně suchý měsíc. Srážky se vyskytly jen ve třech dnech a pouze v souvislosti se silnou mlhou v podobě slabého občasného mrznoucího mrholení. Zimní atmosféru tak jen navodila silná námraza, která se díky mlze a teplotě pod nulou začala tvořit 20. listopadu a vydržela do 27. listopadu kdy díky stoupající teplotě nad bod mrazu opadla.
Prosinec se také moc nevytáhl. Připomínal spíše podzimní počasí se střídáním srážek dešťových se sněhovými. Teplota se pohybovala okolo bodu mrazu, takže souvislá sněhová pokrývka ležela jen 10 dnů a její výška dosáhla jen na 17 cm poslední den v roce 2011.
Leden v první třetině jakoby také nevěděl co má dělat. Srážky se díky teplotám okolo bodu mrazu střídaly dešťové se sněhovými. Začátkem druhé třetiny se začalo ale zvolna ochlazovat a srážky již padaly převážně sněhové, takže souvislá sněhová pokrývka ležela v lednu na Marušce 30 dnů a svého maxima 45 cm dosáhla ve dnech 24., 25. a 26. ledna.
Únor hned od začátku přišel se silnými mrazy, kdy ani maximální teplota vzduchu v prvních dvanácti dnech nedokázala vystoupit nad -10°C, což je hranice pro arktický den (více zde). Vlivem srážek sněhová pokrývka pomalu rostla až dosáhla svého maxima 74 cm dne 18. února. Díky nárazovitému větru byla sněhová pokrývka hodně nerovnoměrná, takže byla místa s pouhými 40 cm sněhu, ale i místa s 1,5 m vysokými závějemi. Bohužel se od poloviny měsíce začalo pomalu oteplovat a ke konci měsíce i srážky sněhové se změnily na dešťové. Díky teplotám nad bodem mrazu a dešťovým srážkám začala sněhová pokrývka rychle odtávat, takže poslední den v měsíci měla už výšku pouze 32 cm.
Březen od začátku dal najevo, že chce se zimou skoncovat. Díky teplotám nad bodem mrazu sněhová pokrývka rychle mizela a souvislá sněhová pokrývka byla jen 4 dny v měsíci.
Zima 2010 - 2011
Zima se o slovo přihlásila poprvé 25. října, kdy začaly padat srážky sněhové a do rána 26. října se vytvořila souvislá sněhová pokrývka o výšce 2 cm.
Na další sněhové srážky jsme si museli počkat do 24. listopadu, kdy došlo k ochlazení a srážky dešťové vystřídalo sněžení. Sněžilo pak každý den až do 29. listopadu a vytvořila se souvislá sněhová pokrývka, která 30. listopadu dosahovala výšky 18 cm.
Prosinec byl z prvních dvou třetin zimní měsíc tak jak má být. Převážnou část měsíce sněžilo, takže souvislá sněhová pokrývka dosáhla výšky 42 cm. Bohužel ke konci měsíce se výrazně oteplilo, takže souvislá sněhová pokrývka vydržela jen 26 dnů.
Leden se moc nepředvedl. Ze začátku měsíce panovalo zimní počasí s teplotami pod bodem mrazu, sněhovými srážkami a souvislou sněhovou pokrývkou, ale to bylo brzy vystřídáno výrazným oteplením a dešťovými srážkami. Zima se vrátila až v poslední třetině měsíce, kdy teploty opět klesly pod bod mrazu a sněhové srážky vytvořily novou sněhovou pokrývku, která dosáhla svého maxima 25 cm dne 27. ledna. Celkem ležela v lednu na Marušce souvislá sněhová pokrývka 19 dnů.
Únor sice teplotami pod bodem mrazu připomínal zimní měsíc, ale srážkově byl podprůměrný, takže nového sněhu moc nepřipadlo. Souvislá sněhová pokrývka ležela 12 dnů a její max. výška dosáhla na 22 cm dne 4. února.
Březen hned na počátku jasně ukázal, že je zima na ústupu a o slovo se nekompromisně hlásí jaro. Souvislá sněhová pokrývka ležela pouze 3 dny a její výška dosáhla jen na 10 cm.
Zima 2009 - 2010
První sníh této zimy začal padat velice brzy a nadělal velké škody na vegetaci. Sněžit začalo už 13. října 2009 a sněžilo téměř nepřetržitě až do 17. října 2009. Příroda ještě nebyla na tak náhlý a srážkově vydatný příchod zimy připravena a proto padající sníh nadělal velké škody na zejména listnatých stromech, které se ještě nestačily zbavit svého listí a nevydržely váhu a množství napadaného sněhu. Souvislá sněhová pokrývka se vytvořila 14. října a vydržela do 19. října. Její maximální výška byla 13 cm dne 16. října 2009.
Listopad svými teplotami připomínal více měsíc září než měsíc, kdy by se zima měla čím dál častěji hlásit o slovo. Sněhové srážky padaly pouze ve čtyřech dnech a souvislá pokrývka dosáhla pouze výšky 1 cm ve třech dnech (4. a 5. listopadu a 12. listopadu).
Prosinec se také moc nepředvedl a kromě deseti dnů okolo poloviny měsíce s mrazivým počasím nám nijak zvlášť zimní počasí nepřinesl. Srážky padaly převážně sněhové, ale jejich množství nebylo nijak výrazné. Souvislá sněhová pokrývka ležela na Marušce celkem 14 dní a její maximální výška dosáhla jen na 9 cm.
Leden konečně udělal radost milovníkům zimy a vyznavačům zimních sportů. Sněžit začalo 1. ledna a vytvořila se souvislá sněhová pokrývka, která postupně rostla až dosahovala 31. ledna výšky 45 cm. I teploty vzduchu jakoby chtěly dohnat velice nevýrazný nástup zimy ke konci roku 2009 a klesaly velice hluboko pod bod mrazu zejména v druhé polovině měsíce.
Únor pokračoval v trendu měsíce ledna a přinášel nám velkou oblačnost se sněhovými srážkami především v první polovině měsíce, kdy maximální výška sněhové pokrývky dosáhla 67 cm. Na přelomu měsíce se začalo mírně oteplovat a sněžení vystřídal déšť, který s teplotami nad bodem mrazu rychle ubíral sněhové pokrývky. Od 28 února už ležela pouze nesouvislá sněhová pokrývka.
Březen měl ještě v první polovině snahu o návrat zimy, ale od poloviny měsíce se začalo postupně oteplovat, takže sněhové srážky v první polovině měsíce sice vytvořily souvislou sněhovou pokrývku, ale ta vydržela jen do 18. března, kdy také dosáhla svého maxima 25 cm.
Zima 2008 - 2009
Letošní první sníh v nastávající zimě napadl v noci z 18. na 19. listopadu. Sněžilo ještě od 21. do 26. listopadu. Souvislá sněhová pokrývka se držela od 22. do 29. listopadu a její výška dosáhla 12 cm. Nutno dodat, že díky silnému větru byla výška sněhové pokrývky velice nerovnoměrná, takže byla místa, kde byl sníh odfoukán téměř až na trávu a naopak místa, kde se vytvořily až půlmetrové závěje, což v žádném případě neodradilo vyznavače bílé stopy a hned v sobotu 22. listopadu vyrazili na běžkách na první hřebenovku v zimní sezoně 2008-2009.
Na další sněhové srážky jsme si museli počkat až do 18. prosince, kdy začalo sněžit a vytvořila se opět souvislá sněhová pokrývka o výšce 10 cm. Díky teplotám pod bodem mrazu vydržela souvislá sněhová pokrývka, i když jen o výšce 6 cm, až do konce prosince 2008.
Leden 2009 byl sice podstatně chladnější, než leden v roce 2008, ale i přes časté srážky nám moc sněhové nadílky neposkytl. Sněžilo sice po většinu měsíce, ale jejich intenzita byla slabá, takže se sněhová pokrývka udržela do 24. ledna a její max. výška dosáhla jen na 20 cm.
Únor sice ze začátku vypadal, že letošní zima už boj o své místo vzdala, ale to se změnilo 8. února, kdy se přes den ochladilo a dešťové srážky přešly večer ve sněžení, které s přestávakami trvalo denně až do 27. února, kdy se začalo pozvolna oteplovat. Vlivem bohatých sněhových srážek také pěkně rostla sněhová pokrývka, která dosáhla svého maxima 72 cm dne 24. února.
Březen už jasně ukázal, že zima je na ústupu a jaro nám klepe na dveře. Sněhová pokrývka vlivem teplot nad bodem mrazu rychle ubývala a i když zima ještě svůj boj nechtěla tak lehce vzdát a v průběhu března se ještě několikrát pokoušela o návrat, tak proti přicházejícímu jaru už neměla šanci. Nejvíce sněhu leželo 1. března 58 cm, ale ten rychle roztával a už 6. března byla nesouvislá sněhová pokrývka. Ještě třikrát se vytvořila díky vydatným sněhovým srážkám souvislá sněhová pokrývka, ale neměla nikdy dělšího trvání, než pár dnů.
Zima 2007-2008
Zima 2007 se přihlásila o slovo už 19. října, kdy v odpoledních hodinách byly zaznamenány první sněhové srážky. Bylo to o 15 dnů dříve, než v loňském roce. Sněžilo ještě 20. a 21. října. Hned 19. října odpoledne se vytvořila souvislá sněhová pokrývka, která vydržela do dopoledne 21. října. Její maximum dosáhlo na 4 cm 20. října.
V listopadu začalo sněžit šestý den a sněžilo až do 16. listopadu. Souvislá sněhová pokrývka se vytvořila 7. listopadu a vydržela do 20. listopadu. Její max. výška dosáhla dne 16. listopadu hodnoty 32 cm. Další sněhové srážky se vyskytly ke konci měsíce, ale díky teplotám okolo bod mrazu se nevytvořila žádná souvislá sněhová pokrývka.
Prosinec se také s množstvím sněhové pokrývky moc nevytáhl. Sněhové srážky začaly padat 9. prosince a od toho dne s vyjímkou 17. a 29. slabě sněžilo každý den až do konce měsíce. Intenzita sněhových srážek byla ale velmi slabá, takže souvislá sněhová pokrývka se vytvořila 14. prosince a její výška až do konce měsíce nepřesáhla hodnotu 9 cm. Od 15. prosince se díky mlze, teplotám pod bodem mrazu a větru začala tvořit silná námraza, která ke konci měsíce dosáhla na některých místech tloušťky až 20 cm.
Leden 2008 pokračoval v trendu poměrně teplé zimy. Do 11. ledna ležela souvislá sněhová pokrývka o max. výšce 21 cm. Teploty se pohybovaly okolo bodu mrazu a srážky se vyskytovaly střídavě sněhové a dešťové. Od začátku ledna až do 9. ledna pokračovala silná námraza, která díky stoupající teplotě nad bod mrazu a silnému větru opadla 10. ledna. Do konce měsíce už žádný výrazný zlom v počasí, který by přinesl zimu nenastal, takže měsíc leden byl teplotně nadprůměrný a srážkově výrazně podprůměrný.
Únor se také neprojevoval jako zimní měsíc. Už to, že sněhová pokrývka ležela pouze ve třech dnech a její max. výška dosáhla pouze na 5 cm hovoří za vše.
Dny se sněhovou pokrývkou byly jen vyjímečně.
Březen v první polovině vypadal, že zima svůj boj o místo definitívně vzdala. Malá změna přišla v druhé polovině měsíce, kdy začalo sněžit a vytvořila se souvislá sněhová pokrývka o max. výšce 15 cm. Sněhová pokrývka ležela na Marušce celkem 12 dnů.
Zima 2006-2007
Zima je tady
Letošní první sněhová nadílka přišla o celých 15 dnů dříve než v loňském roce. Sněžit začalo 2. listopadu v ranních hodinách a už během dopoledne se na Marušce vytvořila souvislá sněhová pokrývka o výšce 7 cm. Do rána 3. listopadu napadlo 16 cm sněhu. Souvislá sněhová pokrývka vydržela do 5. listopadu.
Další sněhové srážky začaly padat až 12. prosince v ranních hodinách a do odpoledne napadlo 10 cm sněhu. Sněhová pokrývka roztála 14. prosince 2006.
Východ Slunce 15. prosince 2006
Námraza 16. prosince 2006
Přechod frontálního systému v noci z 28. na 29. prosince 2006 přinesl další sněhové srážky, které vytvořily na Marušce souvislou sněhovou pokrývku o výšce 10cm. Souvislá sněhová pokrývka vydržela do dopoledne 1. ledna 2007.
Sněhové srážky se opět vyskytly až 23. ledna 2007. Souvislá sněhová pokrývka ležela do odpoledne 4. února 2007.
Zima 2006 - 2007 byla podstatně teplejší než zima 2005 - 2006. Průměrná teplota vzduchu v prosinci 2006 byla o 3,0 °C vyšší než v prosinci 2005. Průměrná teplota vzduchu v lednu 2007 byla dokonce o 7,9 °C vyšší než v lednu 2006. Únor 2007 byl s průměrnou teplotou vzduchu 1,0 °C o 6,2 °C teplejší než únor 2006. Březen měl průměrnou teplotu 4,3°C což je o 5,9°C více než v březnu 2006. Srážek spadlo na Marušce v prosinci 2006 jen 57% srážkového úhrnu za prosinec 2005. V lednu 2007 byl již srážkový úhrn o něco vyšší než v lednu 2006, ale díky teplotám nad bodem mrazu byly srážky převážně dešťové. V únoru 2007 spadlo na Marušce jen 70% srážek oproti únoru 2006 a opět převažovaly srážky dešťové díky teplotám nad bodem mrazu. V lednu ležela na Marušce sovislá sněhová pokrývka celkem 10dnů a v únoru jen 9 dnů. Březen nijak nevybočil v nastaveném trendu letošní zimy. Přestože se množstvím srážek hodně podobal březnu v roce 2006, tak až na období od 19. do 23. 3. padaly srážky dešťové. Souvislá sněhová pokrývka ležela jen 7 dnů a její max. výška dosáhla 30 cm dne 21. března. Lze tedy konstatovat, že zima 2006 - 2007 je pryč a mnoho radosti lyžařům a milovníkům sněhu neudělala. Teď už musíme jen čekat čím nás překvapí zimní sezona 2007 - 2008.
Srovnání průměrných teplot v grafické podobě.
Srovnání výšky sněhové pokrývky v zimě 2005 - 2006 a v zimě 2006 - 2007
Zima 2005 - 2006
Zima 2005 - 2006 byla velice bohatá na sníh i teplotní extrémy. Zatímco v prosinci 2005 se výška sněhové pokrývky pohybovala okolo 40 cm, tak hned 1. ledna 2006 dosáhla 90 cm. Celý leden 2006 se pohybovala okolo 1 metru. Maximální výška celkové sněhové pokrývky byla zaznamenána 17. února 2006 149 cm. První sníh napadl v noci ze 17. na 18 listopadu 2005. Souvislá sněhová pokrývka trvala až do 31. března 2006. Sníh ještě napadl 5. a 11. dubna 2006
Teploty vzduchu byly v průběhu ledna 2006 velmi nízké s minimem -25,8°C 23. 1. 2006 . Tento den byl Arktický, protože maximální teplota vystoupila jen na -21,0°C. Zároveň foukal bouřlivý vítr s nárazy až 26 m/s.
Co se týče větru, tak zima 2005 - 2006 na Marušce byla hodně větrná. Foukal až na pár dnů stále silný vítr s nárazy do 26 m/s s maximem 35 m/s 16. prosince 2005
Grafické zobrazení výšky sněhové pokrývky v zimě 2005-2006
Několik pohledů na zasněženou stanici při sněhové pokrývce o výšce 149 cm.