Meteorologická stanice Maruška
Hostýnské vrchy

Námraza 27. 11. 2011

Od neděle 20. listopadu odpoledne se díky mlze a teplotě vzduchu pod bodem mrazu začala na Marušce tvořit námraza. Mlha trvala nepřetržitě až do neděle 27. listopadu a tím i námraza dosáhla tloušťky až 13 cm a vytvořila pohádkově zimní ráz krajiny. Následujíci fotografie jsou pořízené v neděli těsně před tím, než stoupla teplota vzduchu nad bod mrazu a námraza začala opadávat. Bohužel mlha stále přetrvávala, takže se to podepsalo na kvalitě fotografií.
A co to vlastně námraza je? Podle "Návodu pro pozorovatele meteorologických stanic" je námraza složena ze sněhobílých trsů vláknité struktury. Útvary jsou neprůhledné, zrnitá struktura je dobře patrná. Jev se tvoří rychlým zmrznutím přechlazených kapiček mlhy nebo oblaků při větru na předmětech a na zemském povrchu. Tvoří se většinou při teplotách -2 až -10 °C převážně na návětrných stranách předmětů. Námraza je značně přilnavá, může však být ještě od předmětu, na kterém se tvoří, odtržena. Při delším trvání může námraza narůst do tak silných vrstev, že svou váhou láme větve, trhá elektrické a telefonní vedení.

Budova

Budova meteostanice

Zahrádka

Zahrádka meteostanice

Stožár

Stožár u budovy. Námraze odolalo jen zařízení, které je vyhřívané.

Stožár z druhé strany

Pohled na stožár z druhé strany

Slunoměr

Námrazou obalený slunoměr

Srážkoměry

Srážkoměry

Ultrasonic

Vyhřívané čidlo na měření rychlosti a směru větru.

sluneční čidlo

Vyhřívané čidlo pro registraci délky slunečního svitu.

Upozornění: Provozovatel tohoto serveru, ani autor tohoto webu neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.

Přidání komentáře

Powered by SWEAL - Simple Web Engine for All Lubbers ;-) ver. 1.1